آموزش شبکه و آموزش سیسکو
درباره وبلاگ
این وبلاگ در زمینه آموزش شبکه و آموزش سیسکو فعالیت می کندمدیر وبلاگ : الناز احمدی
نویسندگان

عنوان: معرفی اجزای دستگاه فتوکپی و تعمیر دستگاه فتوکپی

نیاز آشنایی با دستگاه فتوکپی و تعمیرات دستگاه کپی در دنیای امروز رو به افزایش است.این موضوع به دلیل تاثیر فوق العاده این دستگاه ها در کار های روزمره هر انسانی است.دستگاه فتوکپی دستگاهی است که از سند و یا تصاویر بصری بر روی کاغذ کپی تهیه می‌کند. اکثر ماشین‌های فتوکپی امروزی از روش الکتروفتوگرافی استفاده می‌کنند.فتوکپی به طور گسترده در تجارت، دولت و تحصیلات استفاده می‌شود.یکی از انواع کار های تعمیرات تعمیرات تخصصی تجهیزات اداری است که شغلی پردرآمد می باشد تعمیرات تخصصی انواع دستگاههای فتوکپی می باشد که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سالهای اخیر و ورود دستگاههای جدید به بازار و کمبود تکنسین متخصص در زمینه تعمیرات دستگاههای جدید فتوکپی باعث شده تا تعمیرات فتوکپی به یکی از شغلهای پر درآمد این روز ها تبدیل شده است.

 یکی از مهم ترین ماشین های اداری دستگاه فتوکپی است. در بسیاری از مواقع تهیه یک رونوشت و یا کپی از یک سند برای ما بسیار مهم و ضروری است. شاید با واژه ‏کپی برابر اصل است ‏برخورد داشته اید شاید این واژه ‏بهتر بتواند به نقش و اهمیت دستگاه ‏فتوکپی اشاره نماید. دستگاهی که از اسناد یک تصویر دقیقاً مشابه آنها تهیه نماید را دستگاه فتوکپی می نامند. برای شناخت هرچه بیشتر دستگاه ‏فتوکپی باید بدانیم فتوکپی به چه چیزی اطلاق می گردد.کلمه فتو (Photo) به معنای عکس ، نما یا تصویر است و کلمه کپی (Copy) نیز به معنی رونوشت ، روگرفت و تکثیر است . بنابراین فتوکپی عبارت است از رونوشت، روگرفت و نسخه چاپی از یک سند می باشد. سند نیز به نوشته و یا تصویری اطلاق می گردد که می خواهیم از آن یک رونوشت تهیه نمایم که به آن ارژینال نیز می گویند.دستگاه کپی از مجموعه سیستم های مکانیکی و الکترونیکیساخته شده است که انرژی مصرفی آن از نوع الکتریکی است. برای کپی گرفتن به وسیله دستگاه فتوکپی باید مد را روی اسکن قرار داده و بعد ازاستارت آن تصویر سند بر روی کاغذ سفید از دستگاه خارج می گردد.‏دستگاه فتوکپی برای انجام عملیات تهیه فتوکپی به مواد مصرفی اولیه نیاز دارد که عبارتند از: -کاغذ سفید (خام)-تونر- دولوپر

قبل از تعمیر هر وسیله ای باید با اجزای تشکیل دهنده و مسئولیت هر قطعه آشنا باشید تا بتوانید در زمینه عیب یابی و تعمیر دستگاه موفق باشید.خوشبختانه مهندسان موسسه انفورماتیک پارسه با آشنایی کامل با سیستم انواع دستگاه ها چاپ و کپی می توانند تعمیرات فتوکپی شما را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.همچنین موسسه پارسه با برگزاری کامل ترین دوره های آموزش تعمیرات فتوکپی کپی ماشین های اداری به شما برای تعمیر چاپگر یا دستگاه کپی خود و یا ایجاد یک مسیر کاری برای کسب درآمد کمک نماید. حال به معرفی اجزای تشکیل دهنده دستگاه های فتوکپی می پردازیم.در حالت کلی دستگاه فتوکپی از اجزا و قسمتهای مختلف ساخته شده است که برای بررسی می توان آن را به سه قسمت اصلی تقسیم نمود :

بدنه

اجزای مکانیکی

اجزای الکترونیکی

آشنایی با دستگاه فتوکپی و تعمیرات دستگاه کپی

* اجزای تشکیل دهنده دستگاه فتوکپی که در زیر مجموعه بدنه قرار دارند عبارتند از :

نمای داخلی دستگاه

فتوکپی دارای اجزای مختلفی است که با آزاد کردن ضامن رها کننده در کپی های رومیزی قسمت بالایی آن از قسمت زیرین جدا شده و بین آن یک فاصله بوجود می اید که از آن برای دسترسی هر چه بهتر به قسمتهای داخلی دستگاه می توان استفاده نمود .

سرپوش اسناد

برای انجام عملکرد صحیح و کارایی بهتر در هنگام اسکن سند (ارژینال)، از سرپوش (کاور) اسناد استفاده می شود. این سرپوش به صورت متحرک است. برای کپی برداری باید سرپوش را بالا برد. و سند را روی شیشه قرار داد. و سپس دوباره سرپوش را روی سند قرار دهیم.

مبز اسناد (table orginal) ‏

‏که به آن شیشه اسناد یا شیشه ارژینال نیز می گویند. برای اسکن سند و شروع کپی برداری باید سند روی شیشه اسناد قرار گیرد.

سینی خروجی کاغذ ( Paper exit Tray ‏)

‏اسناد پس از کپی برداری از این محل خارج و روی سینی خروجی کاغذ قرار می گیرند.

ضامن آزاد کننده کاست ( grip ‏)

‏برای بیرون کشیدن کاست کاغذ باید ضامن آزاد کننده کاست را گرفته و به بالا هل داده و به بیرون ‏بکشیم سپس می توانیم درون آن کاغذ قرار دهیم.

راهنمای تغذیه دستی ( Manual feed orginal guide ‏)

‏زمانی که می خو اهید کاغذ را به صورت تک برگ در محل تغذیه تک برگ قرار دهیم باید ابتدا صفحه متحرک یا راهنمای تغذیه را با اندازه سایزکاغذ تنظیم کنید.

سینی تغذیه دستی (Manual Feed Tray)

نام دیگر آن Baypass یا تک برگی است . اگر بخواهیم به صورت تک برگ از دستگاه کپی بگیریم کاغذ سفید (خام ) را در این محل قرار می دهیم .

پانل اپراتوری (operation panel)

کنترل دستگاه و انجام کلیه قرامین و دستورات از این قسمت به دستگاه کپی اعمال می شود . در این پانل نشانگر ها ، کلید ها و کلید - نشانگر قرار دارند .

درپوش جلو (Front cover)

برای دسترسی به بعضی از قسمت های دستگاه ، سرویس و یا کاغذ گیر کرده و باید این درپوش را باز نمود باید دقت نمود که در حین فتوکپی گرفتن توسط دستگاه این درپوش باز نشود چون با باز کردن آن دستگاه بلافاصله خاموش می شود و امکان دارد کاغذ داخل دستگاه گیر کند.

 کلید خاموش و روشن (Power Switch)

کلید برق اصلی دستگاه است و دستگاه فتوکپی به وسیله آن خاموش و روشن می شود . پاور سوئیچ یک نوع کلید الاکلنگی (seesaw) با یک طرفه است که فقط دو حالت قطع و وصل دارد.

سینی کاغذ (Paper try)‌

به این قسمت کاست (Cassette) نیز می گویند اگر بخواهیم بیشتر از یک برگ از دستگاه کپی بگیریم باید کاغذ سفید را در این مجل قرار دهیم . کاست محل ذخیره کاغذ جهت کپی برداری است.

* اجزای تشکیل دهنده دستگاه فتوکپی که در زیر مجموعه اجزای مکانیکی قرار دارند عبارتند از :

اجزای مکانیکی در تشکیل کپی از یک سند عملکرد مستقیم دارند و هر چند در آنها قطعات مختلفی بکار رفته است ولی نوع عملکرد کاری آنها مکانیکی است . تمامی این قسمت ها ارتباط کاری نزدیکی با یکدیگر دارند. و ما اکنون بنابر اولویت به بررسی کلی این قسمت ها می پردازیم .

 اپتیک (optic) : اولین مرحله تشکیل تصویر در دستگاه فتوکپی است که محل آن در زیر صفحه شیشه ای بالای دستگاه قرار دارد .

یونیت شارژ (Charger unit) : عمل باردار کردن یا فعال کردن درام به عهده یونیت شارژ است و در بالای درام قرار دارد و با باز کردن درب جلو قابل مشاهده است .

درام (Drum) : لوله ای استوانه ای زرشکی رنگی می باشد که ابتدا تصویر کپی بر روی آن تشکیل می شود .

یونیت ترانسفر (Trancfer Charger ):

عمل انتقال تونر از سطح درام به کاغذ را انجام می دهد .

هیتر : نام دیگر آن فیوزینگ است . در این بخش تونر ها با فشار دو پرس که یکی در زیر قرار دارد و یکی در رو که با درجه حرارتی که در دستگاه های مختلف متفاوت است و حداقل 200 درجه می باشد پخته شده و به خورد الیاف کاغذ می روند حال سوال اینکه چرا این تونر ها به پرس بالایی نمی چسبند ؟ چون که این پرس از جنس تفلون می باشد و همانطور که می دانید تفلون ماده است که نچسب است . هیتر آخرین مرحله تشکیل تصویر است .

یونیت تغذیه کاغذ ( Peper feeding Unit)

یونیت تغذیه کاغذ از دو قسمت تشکیل می شود .

محل های تغذیه کاغذ : مجل تغذیه کاغذ در دو دستگاه فتوکپی از دو قسمت تک برگ (by Pass) و چندی برگی انجام می شود .

یونیت ترانسفر (Trancfer Charger ): عمل انتقال تونر از سطح درام به کاغذ را انجام می دهد .

کاغذ کش ها :

انتقال کاغذ در دستگاه به عهده کاغذ کش هاس است . که شامل کاغذ کش ورودی کاغذ داخلی و کاغذ کش خروجی است .یک قسمت دیگر که در تشکیل تصویر نقش دارد ولی به لحاظ ارتباطی که با اجزای دیگر دارد آن را نیز در همین قسمت توضیح می دهیم .

 یونیت درایور (main drive unit)‌:

مجموعه چرخ دنده ها و تسمه هایی است که نیروی موتور الکتریکی اصلی دستگاه فتوکپی را به قسمت های دیگر می رساند .

یونیت ترانسفر (Trancfer Charger ):

عمل انتقال تونر از سطح درام به کاغذ را انجام می دهد.

* اجزای تشکیل دهنده دستگاه فتوکپی که در زیر مجموعه اجزای الکتریکی قرار دارند عبارتند از :

تمامی قسمت های مکانیکی دستگاه کپی توسط سیستم الکترونیکی آن کنترل می شود. بخش های مختلف آن شامل چندین قسمت اصلی است که به ترتیب بیان می شود.

1. بردهای الکترونیکی (Elecronic Boards):

بردهای الکترونیکی هم کار کنترل قطعه ای از دستگاه و یا قسمتی از آن را انجام می دهند و هم کارتغذیه ولتاژ دهی به قطعه و یا قسمتی از دستگاه را بر عهده دارند.هر یونیت یا هر قسمت از دستگاه کپی بوسیله یک برد الکترونیکی کنترل می شود ولی مهمترین این بردها که در دستگاه نقش اصلی را ایفا می کنند عبارتند از :

    برد اصلی دستگاه (Main Board)
    برد تغذیه و ولتاژ (High voltag board)‌

که در دو نوع Ac board و Dc board می باشد و هر کدام بنابر محل استقرار خود عملکرد متفاوتی دارند.

2.سنسورها و سوئیچ ها (Switch and Sensor):

سنسورها و سوئیچ ها حس گرهایی الکتریکی هستند که اطلاعات خبری را بر حسب کارهایی که در دستگاه انجام می شود به بردهای الکترونیکی می رسانند. هر کدام از سنسورها ظیفه خاصی را انجام می دهند و در قسمت های مختلف دستگاه وجود دارند.

3.موتورهای الکتریکی (Electronic Motors):

موتورهای الکتریکی حرکت کلیه یونیت ها و قطعات دستگاه کپی را انجام می دهند و همگی دارای یک فاز بوده و در دو نوع ذغل دار و بدون زغال هستند.کلاچ ها و سلونوئیدها جز قطعات الکترومکانیکی هستند و یا یک جریان الکتریکی فعال شده و یک حرکت مکانیکی را انجام می دهند.

 آشنایی با اساس کار دستگاه فتوکپی جهت تعمیرات فتوکپی

یکی از بزرگ‌ترین روش‌های نسخه‌برداری، فتوکپی است که اساس فرایند فتوکپی به‌طور خلاصه در مراحل زیر آمده است، همچنین این مطلب می تواند نکاتی در مورد آموزش تعمیرات فتوکپی ارائه دهد.

1- ابتدا روی غلتک نواری یا استوانه‌ای درام (Drum) یک بار الکتریسیته یکنواخت ساکن قرار دارد که ولتاژ بین دو سر آن معمولا 700-600 ولت می‌باشد. سطح غلتک با هادی نوری پوشیده شده است. در گذشته هادی نوری با روکش سلنیوم پوشیده شده بود که با بار مثبت شارژ می‌شد. اما به‌دلیل سمی بودن آن، امروزه از هادی‌های نوری آلی با بار منفی استفاده می‎شود.

2- در دستگاه کپی از نور استفاده می‌شود و به این خاطر است که به آن دستگاه فتوکپی می‌گویند (کپی با استفاده از نور=photocopy ). بنابراین باریکه نور شدیدی از کاغذی که روی شیشه دستگاه کپی قرار داده شده است عبور می‌کند. قسمت‌های سفید کاغذ نور را منعکس کرده و هنگامی که نور منعکس شده به سطح درام برخورد می‌کند آن قسمت سطح باردار درام خنثی می‌شود. نواحی تیره سطح کاغذ (مانند متن و تصاویر) نور را منعکس نمی‌کنند (جذب می‌کنند) و در نتیجه نواحی با بار منفی روی درام باقی می‌ماند.

3- درون دستگاه فتوکپی پودر سیاه رنگ بسیار ظریفی به نام تونر موجود است. پودر تیره تونر که با بار مثبت شارژ شده‌اند به بارهای منفی که روی درام باقی مانده‌اند می‌چسبند (بارهای غیر‌همنام یکدیگر را جذب می‌کنند). در واقع درام می‌تواند به‌صورت انتخابی شارژ شود. در نتیجه فقط قسمت‌هایی از آن تونر را جذب می‌کند. جایی که کاغذ اصلی سیاه است روی درام الکتریسیته ساکن ایجاد می‌کند اما جایی که سفید است ایجاد نمی‌کند و یك تصویر از مدرك روی آن شكل می‌گیرد.

4- سطح کاغذ با الکتریسیته ساکن منفی شارژ می‌شود و تونر باردار مثبت از سطح درام به سطح کاغذ جذب می‌شود. تونر به دما حساس است و در نتیجه هنگامی که ذرات نرم تونر از درام جدا و جذب کاغذ می‌شوند با استفاده از گرما به سطح کاغذ می‌چسبند و به این ترتیب یک کپی ایجاد می‌شود.

در مرحله آخر، هادی نوری باید پاک شده و برای کپی بعدی آماده شود. این عمل به‌طور عادی به‌وسیله در معرض نور قرار دادن آن و خروج بارهای الکتریکی باقی‌مانده و نیز حذف تونر‌های اضافی به‌وسیله یک تیغه،انجام می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها : دستگاه کپی، فتوکپی،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 19 فروردین 1399 04:07 ب.ظ
this post presents clear idea in support of the new visitors of blogging that really how to do running a blog
دوشنبه 18 فروردین 1399 11:59 ب.ظ
viagra vs cialis https://zvigariageneric.com/ - what is viagra generic viagra walmart <a href="https://zvigariageneric.com/#">side effects of viagra</a> online viagra
دوشنبه 18 فروردین 1399 10:22 ب.ظ
viagra alternative https://zvigariageneric.com/ - what does viagra do roman viagra <a href="https://zvigariageneric.com/#">over the counter viagra</a> viagra meme
دوشنبه 18 فروردین 1399 08:07 ب.ظ
women viagra https://xvirgaronline.com/ - how to take viagra how to take viagra <a href="https://xvirgaronline.com/#">viagra side effects</a> viagra for women
دوشنبه 18 فروردین 1399 08:06 ب.ظ
viagra for men https://zvigariageneric.com/ - otc viagra is viagra safe <a href="https://zvigariageneric.com/#">womens viagra</a> goodrx viagra
دوشنبه 18 فروردین 1399 06:55 ب.ظ
can women take viagra https://zvigariageneric.com/ - viagra song viagra alternative <a href="https://zvigariageneric.com/#">international viagra online</a> buy generic 100mg viagra online
یکشنبه 17 فروردین 1399 10:59 ق.ظ
this post presents clear idea in support of the new visitors of blogging that really how to do running a blog
شنبه 16 فروردین 1399 10:14 ب.ظ
side effects of cialis https://cilismg.com/ - canadian cialis cialis coupon <a href="https://cilismg.com/#">cialis canada</a> cialis dosage
جمعه 15 فروردین 1399 07:32 ق.ظ
Buying in Bulk vs. Buying When You Required: Quite a few Canadian pharmacies offer <a href=http://canadianpharmacyonlinestore.com/>navigate to these guys</a> generic viagra online online medications discounts on mass purchases. Several drug stores themselves acquire medications wholesale orders from <a href="http://canadianpharmacyonlinestore.com/"> canadian-pharcharmy</a> representatives at extremely discounted prices.
پنجشنبه 14 فروردین 1399 10:37 ق.ظ
canadian cialis https://cilismg.com/ - cialis online when to take cialis <a href="https://cilismg.com/#">cialis dosage</a> viagra or cialis
پنجشنبه 14 فروردین 1399 06:08 ق.ظ
Buying in Bulk vs. Purchasing When You Need: Several Canadian pharmacies use <a href=http://canadianpharmacyonlinestore.com/>canada pharmacy</a> online pharmacies in usa price of cialis discount rates on mass purchases. Several drug stores themselves acquire medications wholesale orders from <a href="http://canadianpharmacyonlinestore.com/"> watch this video</a> distributors at very marked down rates.
چهارشنبه 13 فروردین 1399 12:05 ق.ظ
[url=https://azithro24.com/#]azithromycin dosage[/url]
سه شنبه 12 فروردین 1399 05:12 ب.ظ
daily cialis https://cilismg.com/ - cialis without a doctor prescription how long does cialis last <a href="https://cilismg.com/#">cialis cost</a> cialis 20mg
سه شنبه 12 فروردین 1399 05:12 ق.ظ
loud mail [url=http://viacheapusa.com/#]viagra for sale canadian[/url]
there oil quick surprise viagra 100 mg for sale
without media viagra for sale canadian unfortunately broad
دوشنبه 11 فروردین 1399 02:30 ب.ظ
Purchasing in Bulk vs. Purchasing When You Required: Plenty Of Canadian drug stores supply <a href=http://canadianpharmacyonlinestore.com/>canadian pharmacy viagra online</a> cialis cialis pharmacy rx one discount rates on bulk acquisitions. Lots of pharmacies themselves obtain medicines in bulk orders from <a href="http://canadianpharmacyonlinestore.com/"> canadian pharmacy</a> distributors at extremely marked down prices.
دوشنبه 11 فروردین 1399 04:13 ق.ظ
hydroxychloroquine otc
دوشنبه 11 فروردین 1399 03:14 ق.ظ
Getting wholesale vs. Acquiring When You Need: Many Canadian pharmacies provide <a href=http://canadianpharmacyonlinestore.com/>pharmacy</a> viagra side effects viagra 100 discount rates on mass acquisitions. Numerous drug stores themselves acquire medicines wholesale orders from <a href="http://canadianpharmacyonlinestore.com/"> cialis- canadian pharmacy</a> representatives at very discounted rates.
یکشنبه 10 فروردین 1399 07:46 ب.ظ
Purchasing wholesale vs. Purchasing When You Required: Numerous Canadian drug stores supply <a href=http://canadianpharmacyonlinestore.com/>generic viagra online pharmacy</a> viagra pill cheap viagra from india price cuts on mass purchases. Lots of drug stores themselves acquire medications in bulk orders from <a href="http://canadianpharmacyonlinestore.com/"> Canadian Pharmacy Online canadianpharmacyonlinetousa.com</a> suppliers at highly marked down prices.
یکشنبه 10 فروردین 1399 05:48 ق.ظ
<a href="http://canadianonlinepharmacyph.com/">legitimate canadian pharmacies</a>
http://canadianonlinepharmacyph.com/
<a href=http://canadianonlinepharmacyph.com/>prescription meds without the prescription</a>
یکشنبه 10 فروردین 1399 04:33 ق.ظ
kqpvyuylvuck canadian pharmaceuticals online <a href=https://myemotion.faith/wiki/Every_little_thing_You_Need_To_Know_About_Allergies>cialis</a> northwestpharmacy canada pharmacies online <a href="http://189jiepai.com/home.php?mod=space&uid=292747">buy drugs without a prescription</a> Canadian pharmacy
canadian cheap viagra <a href=https://go.aupeopleweb.com.au/home.php?mod=space&uid=103561>cialis from canada</a> buy viagra online canada pharmacy Canadian Pharmacy <a href="https://phonographic.science/wiki/Every_little_thing_You_Need_To_Know_About_Allergies">www canadadrugpharmacy com</a> Canadian pharmacy
lqqrlisxvewq canadian pharmaceuticals online <a href=https://www.24nova.com/user/profile/38328>cialis</a> compare prescription prices cialis over the counter in canada <a href="https://www.sitiosbolivia.com/author/pestjason50/">canadian pharmaceuticals online</a> Canadian Pharmacy
www.cialis.com ed drugs online from canada <a href=http://updatepost.co/story.php?title=whatever-you-need-to-know-about-allergies#discuss>canadian cialis</a> Canadian pharmacy canadian pharmaceuticals online <a href="http://3dmaxku.com/home.php?mod=space&uid=185421">canadian pharmaceuticals online</a> cialis online pharmacy reviews

canadian viagra
یکشنبه 10 فروردین 1399 01:54 ق.ظ
viagra price https://usaerectionrx.com/ - how long does viagra last viagra for women <a href="https://usaerectionrx.com/#">viagra pill</a> viagra vs cialis
شنبه 9 فروردین 1399 08:11 ب.ظ
hisocdzpeuxv canadian drugs mail <a href=http://sniffers.co/members/bratail58/activity/113381/>cialis online canada</a> canadian meds online Canadian pharmacy <a href="https://imoodle.win/wiki/Buy_Generic_Cialis">Canadian pharmacy</a> viagra for sale
Canadian pharmacy <a href=https://justclassads.com/user/profile/1532073>cialis</a> Canadian pharmacy cialis price <a href="http://mtc-ye.net/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=142979">canadian pharmacy</a> canadian drug online
dxbkpgfiobdo canadian generic celias <a href=https://yogicentral.science/wiki/Buy_Generic_Cialis>cialis online from canada</a> canadian pharmacy generic cialis canadian pharmacy <a href="http://www.brigantesrl.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1857219">cheap medications</a> drugs med com
canadian pharmacy cialis in canada <a href=https://pesttail56.edublogs.org/2020/03/12/whatever-you-need-to-know-about-allergies/>cialis canada</a> canada generic cialis Canadian Pharmacy <a href="https://www.slando.sk/user/profile/33313">drugs online</a> cialis and pharmacy

sildenafil citrate
شنبه 9 فروردین 1399 05:43 ب.ظ
gdzbyl pop over here <a href=http://si1denafilfored.com/>generic vigira</a> Sildenafil xizkix read here <a href="http://si1denafilfored.com/">sidnedafil generico</a> online
شنبه 9 فروردین 1399 01:01 ب.ظ
how does viagra work https://usaerectionrx.com/ - viagra for women what is viagra <a href="https://usaerectionrx.com/#">canadian viagra</a> generic viagra
شنبه 9 فروردین 1399 12:48 ب.ظ
buy vardenafil online https://vardenafilaxrg.com/ - vardenafil 20mg online vardenafil half life <a href="https://vardenafilaxrg.com/#">vardenafil (levitra)</a> vardenafil 20 mg price
جمعه 8 فروردین 1399 07:39 ب.ظ
viagra vs viagra reviews guestbook.html?page= [url=http://viagenmdx.com/#]generic viagra online for sale[/url] viagra and
alcohol mix total members generic name for viagra - viagra information uk buy
cheap viagra,levitra,viagra
جمعه 8 فروردین 1399 06:13 ب.ظ
ttysks vayagra <a href=http://si1denafilfored.com/>vigra</a> site web pylytj read this article <a href="http://si1denafilfored.com/">buy silendafil citrate</a> you can find out more
جمعه 8 فروردین 1399 12:56 ق.ظ
vardenafil brand name https://vardenafilaxrg.com/ - what is vardenafil 20mg vardenafil citrate <a href="https://vardenafilaxrg.com/#">vardenafil dosage</a> slevotra vardenafil
پنجشنبه 7 فروردین 1399 09:45 ب.ظ
cialis from canada https://buycialensf.com/ - when to take cialis generic cialis online <a href="https://buycialensf.com/#">best place to buy cialis online</a> buy generic cialis online
پنجشنبه 7 فروردین 1399 10:12 ق.ظ
Hello, this weekend is good in support of me, since this time i am
reading this impressive educational post here at my residence.


do penis enlargement pills work
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic